Jeśli mówimy o agresji w rodzinie, wielu ludzi, na pewno znakomita ich większość ma na myśli od razu przemoc ze strony mężczyzny. Uważamy ich za brutali, męskich bokserów, którzy czerpią niesamowitą przyjemność z tego, że biją swoje i obce kobiety. Jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Okazuje się, że nie tylko mężczyźni biją. Kobiety także potrafią być bardzo agresywne. Pielęgniarki na izbach przyjęć w szpitalach nie dziwią się już, jak pobita dziewczyna czy chłopak mówi, że to matka ich pobiła, a nie ojciec. Nie wiadomo, że to efekt dzisiejszych czasów, czy fakt ten istniał już wcześniej tylko jakoś go ignorowaliśmy, bo jakoś spodobało nam się to, że mężczyzn uważamy za tę bardziej agresywną stronę. Często kobiety są jeszcze gorsze i przerastają mężczyzn w agresywnych zachowaniach. Dlatego, zanim zaczniemy osądzać innych, spójrzmy na problem z kilku stron. Niestety kobiety dorównały mężczyznom, także, jeśli chodzi o problem agresji.
W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi ma poważny problem ze swoimi emocjami. Nie potrafimy sobie radzić z naszymi wybuchami. Jest to niezwykle smutne i niepokojące, bo przecież każdego dnia jesteśmy narażeni na stresujące sytuacje, na to, że dziecko coś zbroi albo dostanie jedynkę z klasówki, bo zawaliło ważny test. Jest wiele sytuacji, które mogą wyprowadzić nas z równowagi, dlatego musimy jak najszybciej zacząć panować nad swoimi emocjami, zwłaszcza, jeśli bardzo szybko przeradzają się w agresję, której nie potrafimy zatrzymać. Czasami wystarczy policzyć do 100 i głęboko oddychać. Pomyślmy o czymś przyjemnym albo o jakimś wielkim światowym problemie, a wtedy nasz kłopot wyda nam się mały i banalny. Jeśli nasze dziecko coś przeskrobało, to porozmawiajmy z nim o tym następnego dnia, gdy już nasze emocje opadną i będziemy w stanie racjonalnie myśleć. Dzięki temu nie staniemy się dzikim zwierzem, który nie potrafi zapanować nad swoją agresją i emocjami.
Nauczyciele mają nie lada zadanie, żeby wychować młodych ludzi na porządnych obywateli. Dużo zaś mówi się o tym, że młodzież w dzisiejszych czasach jest dużo gorsza niż dawniej. Częściowo może to być prawda. Wiąże się to z trybem życia, jaki prowadzą ich rodzice. Są zapracowani, nie mają czasu dla dzieci, nie mają czasu na ich wychowanie, nie interesują się tym, jak idzie im dzieciom w nauce, w odrabianiu lekcji, a co najważniejsze, nie uczą dzieci podstawowych wartości, nie są dla nich wzorem.Wychowaniem w całości obarczani są nauczyciele. Uczniowie nie mają dla nich szacunku, są wobec nich agresywni. Gniew uczniów bywa tak duży, ze zdarzają się wypadki, gdzie uczniowie ranią bądź zabijają swych nauczycieli. Nauczyciele nie mogą nic zrobić, gdyż dziś uczniowie są nietykalni. Jest to naprawdę poważny problem dzisiejszych szkół. Nie łatwo go rozwiązać. A trzeba wiedzieć, że pierwszym krokiem do takiego rozwiązania są rodzice i ich postawa wobec własnego potomstwa.
Przemoc w rodzinie jest dzisiaj bardzo często spotykana. Stworzono nawet specjalny telefon zaufania, uruchomiono bezpłatny numer, na który mogą dzwonić ofiary domowej przemocy. Agresji wobec dzieci dopuszczają się często oboje rodzice. Czasami ojciec trzyma dziecko, żeby nie mogło się wyrwać i uciec, a matka je bije. Często wściekłość i agresja nie ma granicy, a rodzice potrafią zakatować swoje dziecko na śmierć. Sąsiedzi nie reagują, wolą się nie mieszać i stłumić wyrzuty sumienia. Nie wiemy dlaczego rodzice biją swoje dzieci, jakie są tego powody. Zwłaszcza, gdy cierpią niemowlaki, które tak naprawdę nie są w stanie zrobić nic złego. Są poza tym takie bezbronne i śliczne, że trzeba być prawdziwym potworem, żeby takie maluszki skatować. Niestety często dochodzi do śmierci, ale takim rodzicom nic nie przemówi do rozsądku, nawet zgon ich dzieci. Najlepiej dla dziecka, jeśli dość szybko zostanie zabrane z domu, w którym dzieje mu się krzywda. Niestety dzieci zawsze będą kochać swoich rodziców, mimo tak wielu wyrządzonych krzywd i siniaków.
Kiedy jesteśmy zbyt nerwowi, kiedy nieustannie krzyczymy i nie potrafimy spokojnie panować nad własnym życiem, musimy coś w swoim postępowaniu zmienić.Zazwyczaj jesteśmy przepracowani, przemęczeni i nasz organizm zaczyna się bronić. By powrócić do równowagi, aby znowu móc spokojnie rozmawiać, spokojnie załatwiać wszystkie sprawy, spokojnie żyć, nie trzeba zbyt wiele. Często wystarczy odrobina sportu. Wielu ludzi zachwala jogę, która potrafi ukoić zszargane nerwy i przywrócić spokój i równowagę w życiu. Dla niektórych joga jest zbyt monotonna i wybierają poranny jogging. Krótka przebieżka potrafi dodać energii na cały aktywny dzień. Aby wyzbyć się negatywnej energii ludzie często decydują się na sporty walki bądź siłownię. Tam bowiem skutecznie mogą wyładować całą swoją agresję. Takie rozwiązania są niezwykle skuteczne dla wszystkich, którzy mają problem z nadwyżką złej energii. Sport jest ponadto nieoceniony w utrzymaniu zdrowia, kondycji i dobrej sylwetki.
Dyskoteki – to najpopularniejsze miejsce rozrywki. Młodzi ludzie chodzą tam regularnie. Ogromne tłumy ludzi bawią się przy głośnej muzyce i, co dla niech najważniejsze, przy lejącym się litrami alkoholu. Taka mieszanka niejednokrotnie kończy się bijatyką.Rozgrzani alkoholem mężczyźni lubią pokazywać swoja dominację nad innymi. Czasem powodem są stare winy, które akurat na dyskotece się uaktualniają, czasem kobieta, a czasem niezamierzone szturchnięcie. W takich kwestiach panowie są niezwykle solidarni. Kiedy jeden z grupy bierze udział w jakiejś utarczce, reszta śpieszy mu z pomocą. Niestety nie ma w tym nic pięknego, ponieważ takie rozboje psuja zabawę innym uczestnikom, są niebezpieczne, bo w ruch wchodzą często ciężkie przedmioty i butelki. Rozbudzona agresja i alkohol prowadzi młodych ludzi do tego, że nie czuja oni umiary w zadawaniu ciosów. Konsekwencją tego może być ogromna tragedia. Nikt wcześniej nie zdaje sobie sprawy, czym może się skończyć pozornie dobra zabawa.
Wszyscy ludzie są różni, maja różne charaktery i inaczej reagują na nietypowe sytuacje. Złość, jaka jest w człowieku, często jest wyładowywana przez krzyk. Część ludzi wyładowuje swój gniew, używając do tego siły fizycznej. Czasem to pomaga. Są jednak i tacy, którzy tłumią w sobie całą złą energię. Gniew, jaki w nich jest, nieustannie się gromadzi i powoduje kolejne napięcia, z którymi trudniej jest żyć. Wszystko, co jest dla nich złe i co ich denerwuje, pozostaje ukryte. Nie mówią, co jest dla nich przykre, nie skarżą się na nic. Nie jest to jednak dla nich dobre.Istnieją przypadki, że agresja tłumiona przez lata, kiedyś się ujawnia z dużo większą siłą. Osoba taka staje się wówczas bardzo agresywna i niebezpieczna dla otoczenia. Naukowcy nieustannie badają ludzką psychikę, ale wyniki badań nigdy nie są jednoznaczne i pewne, ponieważ każdy z nas jest inny. Nasza indywidualność sprawia, że nigdy nie wiemy, jak zachowamy się w krytycznych sytuacjach.
Ludzie XXI wieku to ludzie zestresowani, znerwicowani, pełni problemów i zmartwień. Ich obrona w takiej sytuacji to przede wszystkim krzyk. Społeczeństwo staje się przez to bardziej agresywne. Najgorsze, że ta agresja zauważalna jest już u małych dzieci.Dzieci, gdy chcą wymusić coś na swoich rodzicach, krzyczą, płaczą, denerwują się, nie rzadko też gryzą, drapią i robią krzywdę samym sobie. Rodzice nie potrafią poradzić sobie z takimi maluchami i albo ulegają, albo odpowiadają również agresją.Rodziny oparte na krzyku i płaczu nigdy nie funkcjonują normalnie, a dzieci w takich rodzinach nie są odpowiednio wychowywane. Agresja ta działa na zasadzie reakcji łańcuchowej – dziecko z takiego domu potem zakłada własną rodzinę i żyje w niej na podobnych regułach. Z takiej pętli można wyjść tylko za sprawą spokojnej rozmowy w przypadku każdego kłopotu i starając się porozumieć we wszystkich, nawet najdrobniejszych sprawach dotyczących domowników.
Skąd się biorą kłótnie? Dlaczego nie możemy dojść do porozumienia z innymi? Nie mamy wykształconego nawyku do rozwiązywania problemów za pomocą spokojnej rozmowy. Lubimy robić sobie na złość. Takie kłótnie zaczynają się już w piaskownicy.Wszędzie słyszy się: „Mamo, on zabrał mi szpadelek!”. Czasem jednak poszkodowane dziecko nie woła rodzica, tylko sam pięściami wymierza karę. Najgorzej jednak jest, gdy matka zamiast wytłumaczyć dzieciom zasady dzielenia się i porozumiewania z innymi, życia z nimi w zgodzie, sama rozpoczyna kłótnie z innym rodzicem.Kłótnie często też występują na poziomie dorosłych. Najśmieszniejsze natomiast jest to, ze kultowe postacie takie, jak Kargul czy Pawlak, istnieją także dziś. Można bowiem spotkać staruszki, które mieszkają po sąsiedztwie i kłócą się nieustannie o drobiazgi. Zdarza się również, że nie odzywają się do siebie przez długie lata, bądź zgłaszają najdrobniejsze przewinienia sąsiadów na policję. Nauczmy się żyć w zgodzie.
Stadion – miejsce wielu atrakcji sportowych, rosnącej adrenaliny, zwycięstw i porażek. Ale stadion to tez trybuny, z których płyną nie tylko pozytywne emocje. Na trybunach głównie w czasie trwania meczy piłkarskich znajduje się mnóstwo pseudokibiców. Dla nich najważniejsze jest zwycięstwo własnej drużyny i porażka nie tyle drużyny przeciwnej, ile przeciwnych kibiców. Oni są pierwszym ich wrogiem. Często dochodzi do bójek, zamieszek, przy których wielokrotnie musi interweniować policja. Agresja, która rodzi się na stadionach jest nie do ujarzmienia. Wymyślane są różne zasady wprowadzania kibiców na stadiony, które jednak i tak nie zmieniają wystarczająco istniejącego stanu rzeczy.Chuligani swoim zachowaniem obniżają poziom oglądania meczy i uczestnictwa w tych sportowych widowiskach. Jednocześnie stanowią zagrożenie dla innych. Poza tym agresja udziela się innym, zaraża wszystkich dookoła, ogarnia całe trybuny, przez co stadiony mogą stać się naprawdę niebezpiecznym miejscem.