Zdrowie jest największym skarbem, jaki możemy mieć. Najlepiej wiedzą o tym osoby chore, którym nie dane jest cieszyć się pełnią zdrowia i witalności. Niestety zazwyczaj jest tak, że cenimy to, czego nie mamy albo, co nam właśnie odebrano. Jeśli pojawiają się u nas problemy ze zdrowiem, początkowo je bagatelizujemy. Nie zwracamy uwagi na nasz tryb życia i czujemy, że coś jest źle, dopiero gdy zaczyna nas coś bardzo boleć. Jednak bardzo często i tak nie zdajemy sobie sprawy, że jest to coś poważnego. Przykładem mogą być chociażby bóle głowy, jeśli bierzemy tabletkę przeciwbólową, uważamy, że pozbyliśmy się problemu. Niestety, czasami po kilku latach okazuje się, że przez ten cały czas rozwijał się w naszym mózgu guz, który teraz będzie przyczyną naszej śmierci, bo jest już za późno, żeby coś zrobić. Problemy ze zdrowiem zmieniają całkowicie nasze życie. Jeśli wiemy, że mamy umrzeć, bardzo się zmieniamy. Niektórzy stają się bardziej religijni, zaczynają doceniać życie i te ostatnie chwile, które im zostały. Niestety, inni się załamują, popadają w nałogi albo są bardzo niemili dla otoczenia.
Często się zdarza, że nie lubimy swoich pracodawców czy szefów. Czasami przeszkadza nam ich zarozumiałość, pewność siebie i to, że nami dyrygują. Czasami są to po prostu oszuści, którzy mają dobre układy i wykorzystują swoich pracownikom, bo nikt nie może im nic zrobić. Często problemem w pracy jest także zazdrość czy zła atmosfera między gronem pracowników czy nawet współpracowników. Nawet jeśli kogoś nie obdarzamy zbytnią sympatią, postarajmy się być w stosunku do niego fair i nie krytykować już na samym starcie tylko dlatego, że go nie lubimy. Jeśli powodem jest zazdrość czy niezdrowa rywalizacja, czasami lepiej się wycofać, a nie grać za wysoką stawkę, bo możemy wystawić na szwank nasze zdrowie i psychiczne i fizyczne. Problemy w pracy powinniśmy spróbować rozwiązać, gdy tylko się pojawią. Jeśli pracodawca nie reaguje, zawsze są możliwości innych miejsc, w których można się poskarżyć. Trzeba jednak wykorzystać wszystkie możliwości, a rozmowa powinna być pierwszą z nich.
Problemy są często topione przez nas w alkoholu. Na początku pijemy niewiele, tylko przy szczególnych okazjach. Potem pijemy, bo nie możemy zasnąć, czymś się martwimy, coś się stało tak okropnego w naszym życiu, że musimy jakoś ten ból uleczyć. Wydaje się wtedy, że jedynym skutecznym lekiem jest alkohol. Niestety przynosi ulgę tylko na chwilę. Bardzo szybko się uzależniamy. Przekraczamy granicę, której nie jesteśmy w stanie rozpoznać i dlatego potem nie możemy się już z tego wszystkiego wyplątać. Alkohol nie jest jednak rozwiązaniem problemów. Sprawia, że na chwilę o nich zapominamy, ale nie znaczy to wcale, że one znikają. Jeśli pijemy alkohol i wpadamy w nałóg, to sprawiamy sobie kolejny kłopot. Cierpi także nasza rodzina, którą krzywdzimy pijąc każdy kolejny łyk alkoholu. Zamiast topić smutki w butelce alkoholu, lepiej wypić szklankę orzeźwiającego soku, zrelaksować się i zacząć dalej żyć, bo przecież mamy tylko jedno życie i nie warto go przegapić, bo już nigdy się nie powtórzy.
Wbrew pozorom, małe dzieci też mają problemy i to bardzo poważne. Niestety dorośli często je bagatelizują. Najczęściej kłopoty naszych maluchów dotyczą szkoły, bo to w niej spędzają najwięcej czasu. Czasami są nieakceptowani przez rówieśników, z jakichś różnych przyczyn. Czują się z tego powodu bardzo samotni i odrzuceni. Ważne, żeby szybko i odpowiednio zareagować. Najlepiej udać się do psychologa i tam poprosić o jakieś wskazówki, bo nie każdy wie jak ma się w takiej trudnej sytuacji zachować. Problemy w szkole mogą także dotyczyć ocen. Dziecko może sobie nie radzić z jakiegoś przedmiotu. Nawet nie dlatego, że nie chce czy nie ma ochoty się uczyć, ale może po prostu czegoś nie rozumie, potrzebuje więcej czasu i uwagi. Dlatego starajmy się obserwować i słuchać naszych dzieci. W ten sposób będziemy mieć kontrolę nad tym, co się w ich życiu dzieje i odpowiednio wcześnie będziemy mogli im pomóc. Wsparcie rodziców jest w tym wypadku nieocenione.
Konflikt między dziećmi i rodzicami jest bardzo powszechny. Dzieje się to teraz, działo się zawsze, ale w obecnych czasach, kłopoty wynikają nie z powodu różnych przekonań, ale raczej braku porozumienia. Dzieci nie czują więzi, która powinna ich łączyć z rodzicami. Ci z kolei uważają, że wiedzą wszystko najlepiej i nie starają się zrozumieć swoich dzieci. Dzisiejszy tryb życia sprawia, że rodzice spędzają coraz mniej czasu ze swoimi pociechami. Nie wiedzą jakie mają zainteresowania, czy mają jakieś problemy i z kim się przyjaźnią. Przez to można przegapić bardzo wiele z życia naszych dzieci, a przecież żaden z tych momentów już nigdy się nie powtórzy. Pierwszy krok, pierwsze słowo czy pierwsza miłość nigdy nie będą miały swych powtórek, jak seriale, które oglądamy w telewizji. Dlatego, zamiast poświęcać się karierze, warto czasami trochę mniej pracować, zapewnić dzieciom skromniejsze warunki życia, ale za to poświęcać im więcej swojego czasu. Nie podrzucajmy ich dziadkom czy nie zostawiajmy nianiom. Postarajmy się spędzać z nimi każdy czas, bo tylko wtedy będziemy w stanie je poznać i przekonamy się jak wartościowymi ludźmi są naprawdę.
Jeśli zapytamy ludzi o ich największe problemy, to odpowiedź wcale nie powinna nas zaskoczyć. Większość ludzi ma problem z finansami. Często brakuje nam pieniędzy i coraz częściej i coraz bardziej się zadłużamy. Polska niestety przoduje w tej niezbyt chlubnej statystyce, a wszystko przez wysoki poziom bezrobocia. Ale nawet ludzie, którzy mają pracę, mają nadal problemy finansowe. I to wcale nie przez ich nieudolność w zarządzaniu pieniędzmi, ale dlatego, że pensje są głodowe. Jeśli chcemy wynająć kawalerkę w nieco większym mieście, okaże się, że żeby ją opłacić, musimy wydać całą naszą pensję. A są to przecież średnie krajowe zarobki. To wszystko sprawia, że jesteśmy coraz biedniejsi. Wreszcie zaczyna nam brakować na jedzenie nie tylko dla nas, ale także dla naszej rodziny i wtedy musimy się zadłużyć, bo już nie mamy wyjścia. Niestety problemy finansowe nadal są najczęściej spotykane w naszym kraju i nie wygląda na to, żeby coś się zmieniło w najbliższym czasie.
Gdy kupujemy samochód, myślimy, że teraz będzie nam w życiu o wiele łatwiej. W końcu mamy czym się poruszać i nie musimy słuchać charczenia i kaszlu starych ludzi w tramwajach czy autobusach komunikacji miejskiej. Własny samochód to niewątpliwie mnóstwo zalet, ale musimy się przygotować na to, że nie zawsze będzie tak wspaniale. Czasami ta idylla psuje się nagle i okazuje się, że o to zaczynają się nasze problemy z samochodem. Auta często się psują i niestety nie jesteśmy mechanikami, więc sami nie jesteśmy w stanie naprawić tych maszyn. Dlatego musimy oddać samochód do warsztatu. Jednak naprawa może potrwać nawet kilka tygodni, bo warsztaty przeżywają obłożenie. Często też koszt naprawy jest bardzo wysoki i może się okazać, że nie jest to zbyt opłacalne. Z samochodem zawsze łączą się jakieś problemy, ale gdy się pojawią, pamiętajmy i zaletach, jakie mamy z jego posiadania.
Ktoś kiedyś powiedział, że „z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach” i niestety coś w tym jest. Jeśli mamy jakiś problem i potrzebujemy pomocy, na pewno nie powinniśmy nawet prosić osób z naszej rodziny o pomoc. Jest to ryzykowne i niestety nieskuteczne. Oczywiście rodzina nam nie odmówi i będzie nam kłamać w żywe oczy, że to oczywiście żaden problem i zrobi dla nas wszystko, co tylko jest w jej mocy. Jednak w praktyce okaże się, że jest jednak całkiem inaczej. Jeśli powiemy komuś z naszej rodziny, żeby nam pomógł, to możemy mieć pewność, że nam tej pomocy nie udzieli. Dlatego lepiej całkowicie z tego zrezygnować i po prostu poprosić obcych albo zrobić coś zupełnie samemu bez niczyjej łaski. Niestety w niektórych przypadkach od rodziny najlepiej trzymać się z daleka. Tylko wtedy będziemy pewni, że nikt nas nie okłamuje i będziemy także pewni, że uda nam się to, co sobie sami zaplanowaliśmy.
Większość Polaków ma problemy finansowe. Czasami jemy pod koniec miesiąca tylko chleb z masłem, bo na nic innego nas nie stać. Inni mają całkiem odmienne problemy, bo brakuje na leki, nie można wyremontować mieszkania czy kupić samochodu. Wielu z nas decyduje się w takiej sytuacji na kredyt gotówkowy. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Okazuje się, że kredyty są tak wysoko oprocentowane, że powinni je brać tylko ludzie bardzo bogaci. Jeśli jesteśmy biedni, to kredyt jeszcze bardziej nas pogrąży. Nie warto brać pożyczki tylko po to, żeby wymalować mieszkanie czy kupić 15 – letni samochód, który i tak ciągle będzie się psuł. Takie postępowanie nie będzie rozwiązaniem naszego problemu, ale zrodzi nowe, z którymi nie będziemy mogli sobie poradzić. Tworzy się wtedy łańcuszek kolejnych kredytów. W rezultacie nie jesteśmy w stanie spłacić tego wszystkiego nawet gdybyśmy pracowali do końca naszego życia. Czasami lepiej sobie odpuścić, znaleźć dodatkową pracę, trochę się przemęczyć, ale nie brać kredytów.
Kłopoty i problemy zdarzają się każdemu, nie można się jednak załamywać. Najważniejsze, żeby iść do przodu i szukać rozwiązania. Ktoś bardzo mądry, powiedział kiedyś, że jeśli nie ma rozwiązania, to nie ma kłopotu. Jeśli nie potrafimy sobie z czymś poradzić, to po prostu poczekajmy, aż to minie. Nie ma powodu, żeby się ciągle zadręczać. Może to być bardzo trudne na początku, ale po jakimś czasie zobaczymy, że radzimy sobie coraz lepiej. Nie wolno nam się załamywać. Jeśli wpadniemy w jakiegoś doła czy nawet w depresję, to niczego nie osiągniemy, na pewno nie będzie nam lepiej i problemu także nie będziemy potrafili rozwiązać. Dlatego lepiej chwilę polamentować, ale potem wziąć się w garść i poszukać rozwiązania tego trudnego problemu, który spędza nam sen z powiek. Załamywanie rąk nie prowadzi do żadnych konstruktywnych działań, dlatego trzeba taką postawę odrzucić z całą stanowczością. Jeśli przestaniemy się martwić, a zaczniemy logicznie myśleć, to wszystko się ułoży.