Kiedy świadomie wycofujemy się z towarzystwa i mamy poczucie że musimy się odciąć od świata bo inaczej zwariujemy, zawsze stoi za tym jakieś niekorzystne, często traumatyczne przeżycie. Przychodzi czas w życiu człowieka, że każdy zastanawiający się nad swoim życiem robi swoistego rodzaju bilans, oczywiście dotyczący tego z czego jest w swoim życiu zadowolony, a z czego już niekoniecznie do końca szczęśliwy. Najczęściej wychodzi, że niezadowoleni są ludzie właśnie z samotności i pustki, która ich ogarnia po powrocie do domu. Wtedy można posiadać niezliczone rzesze przyjaciół i być najbardziej samotnymi ludźmi na ziemi, ponieważ po powrocie do własnego domu zostaje się całkiem samemu. Każdy nieraz ma uczucie, że stoi się w środku tłumu i tak naprawdę równocześnie krzyczy się z samotności i rozpaczy, bezsilności i bezradności. Świadczy to tylko o tym, że naprawdę nie jest w naszym życiu dobrze i powinniśmy zwolnić i zastanowić się porządnie czego tak właściwie oczekujemy i czego nam brakuje. Wspaniałe jest także to, że każdy człowiek tak naprawdę doskonale wie czego mu w danej chwili potrzeba a do innych obowiązku należy uszanować decyzje. Kiedy ktoś mówi, że potrzebuje chwili dla siebie to nie żartuje i nie będzie szczęśliwy słuchając komentarzy, że powinien raczej wyjść do ludzi. Szanujmy decyzje innych, wtedy oni będą szanowali nas. Jest to prosta zależność i im szybciej każdy ją pojmie i zrozumie tym lepiej dla nas samych. Wystarczy po prostu szanować swoje poglądy i decyzje.
Wielu ludzi nie przepada za tłumami, nie chce przebywać w ogromnych skupiskach ludzkich i lubi wycofanie i oddalenie od ludzi. Dlatego właśnie jedni ludzie kochają wielkie miasta, ich tłok, pęd i gwar. Inni natomiast najchętniej budują dom nad jeziorem, albo w środku lasu i po prostu się w nim zaszywają, ciesząc się swoją samotnością, spokojem i przede wszystkim tym, co ma im do zaoferowania bliskość natury i możliwość obcowania ze światem przyrody. Ludzie tacy, krzyczą, że samotność jest ich świadomym wyborem, decyzją podjętą bardzo przemyślanie. Jednak nawet im od czasu do czasu brak towarzystwa i wtedy na przykład urywają się na weekend do miasta, korzystają z rozrywek kulturalnych, chodzą do restauracji, spotykają się ze znajomymi. Tak naprawdę bowiem nie ma ludzi, którzy pragną samotności. Owszem są ludzi, którzy samotność potrafią celebrować i po prostu się nią cieszyć i doceniać. Jednak nawet oni po pewnym czasie pragną towarzystwa. Człowiek bowiem do samotności nie jest stworzony. Nawet ludzie po traumatycznych przeżyciach, którzy w samotność uciekają i stronią od ludzi, po pewnym czasie pragną powrotu do codzienności i zgiełku ludzkiego towarzystwa, ponieważ po prostu tak jesteśmy stworzeni. Samotność jest dobra ale na krótką metę, ponieważ na dłużej może być na dobrą metę nawet szkodliwa, a na pewno wyjątkowo niekorzystna dla naszego zdrowia emocjonalnego. Kiedy człowiek samotny szuka towarzystwa, to na pewno najlepsza oznaka, że wcale tak naprawdę samotny być nie chce.
Istnieje naprawdę bardzo szeroki wachlarz uczuć ludzkich. Niezależnie od tego, czy są pozytywne, czy negatywne po prostu istnieją. Jednym z najbardziej niechcianych emocji jest samotność i wszystko co się z nią wiąże. Człowiek samotny jest po prostu druzgocząco smutny, pusty i nieszczęśliwy. Nawet jeśli nie wiadomo jak głośno krzyczy się, że samotność to nasz świadomy wybór, na pewno nie jest to wybór tak naprawdę nikogo satysfakcjonujący. Wyjątkowe znaczenie ma to, czy samotność jest naprawdę przewlekła, czy człowiek czuje się samotny, bo załóżmy jego bliscy wyjechali na wczasy. Istnieje kilka rodzajów samotności i jedne są naprawdę lżejsze do zniesienia od innych. Przede wszystkim dlatego, że chwilowa samotność jest w dużej mierze samotnością dobrą. Człowiek ma czas dla siebie może zająć się sprawami, na które zwykle brak mu motywacji i po prostu poleniuchować i pobyć sam na sam ze swoimi myślami i przemyśleniami. Jednak samotność na stałe, kiedy ma się świadomość, że nikt na nas nie będzie czekał, nikt nie wróci z urlopu i nie przytuli nas mówiąc jak bardzo tęsknił jest przygnębiająca. Najgorsza ze wszystkich jest jednak samotność po stracie najbliższej osoby. Nieważne jest, czy jest to strata spowodowane śmiercią, czy odejściem. Zawsze boli jednakowo, ponieważ jest dodatkowo podszyta po prostu zwykłą ludzką tęsknotą. Nie można z takiej samotności wyjść i często bez pomocy specjalisty nie potrafi się na nowo funkcjonować. Warto jednak mieć świadomość, że mimo ogromnego bólu i poczucia niesprawiedliwości nie jest się na świecie samemu.
Kiedy nasi najbliżsi nas opuszczają, wyjeżdżając na przykład na szkolenia, czy inne wyjazdy z pracy, a dzieci załóżmy są u dziadków, albo na koloni, obozie czy zimowisku. Istnieje możliwość do przeżywania samotności kontrolowanej. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, ponieważ ciągle mamy świadomość, że wkrótce się skończy i znów będziemy mieli pełny, radosny dom. Taka samotność w pełni kontrolowana, z możliwością zatelefonowania do najbliższych w chwilach kryzysu potrafi bardzo oczyścić i spowodować, że stęsknieni za sobą domownicy zaczną się na nowo odkrywać, mocniej szanować i o wiele bardziej pozytywnie czuć w swoim towarzystwie. Takie momenty, w których można sobie uświadomić jak wiele znaczy dla nas rodzina i nasze najbliższe osoby, łagodzą wszelkie spory i nerwowe sytuacje. I nawet jeśli jeszcze dzień wcześniej kłóciliśmy się z domownikami i nie mogliśmy się doczekać kiedy znikną nam z oczu, teraz zwyczajnie tęsknimy za ich obecnością. Takie momenty z samotnością doskonale kontrolowaną są najbardziej owocnym sposobem na zorganizowanie sobie życia całkiem na nowo. Można przewartościować swoje spojrzenie na najbliższych i dać sobie chwilkę na dojście do wniosku, ze tak naprawdę nie moglibyśmy bez nich wszystkich żyć. Nawet z ich wadami, a może właśnie przede wszystkim ze wszystkimi ich wadami. Dlatego warto od czasu do czasu zostać samemu, aby od razu dojść do wniosku, że wolimy wszystko od samotności i jest to zdrowy ludzki odruch. Dzięki temu w pełni doceniamy swoich domowników.
Ludzie są naprawdę bardzo różni. Różnią się charakterami, osobowościami, pragnieniami. Każdy potrzebuje czegoś innego i pragnie czegoś innego. Dlatego wart nastawić się na to, że jeden człowiek życia sobie nie wyobraża bez tłumnego towarzystwa, a drugi pragnie samotności i nie może się doczekać kiedy chociaż na parę dni zostanie całkiem sam ze sobą i swoimi myślami, emocjami i pragnieniami. Szczególnie kobiety, które mają na głowie utrzymanie domu, prace zawodową, wychowanie dzieci i jeszcze oczywiście swoistego rodzaju opiekę nad partnerem pragną od czasu do czasu samotności kontrolowanej. I tak na przykład kiedy partner jedzie na ryby, biorą sobie wolne w pracy, dzieci eksportują do dziadków i wreszcie mają możliwość przeżycia swojej upragnionej chwili kontrolowanej samotności. I chociaż normalnie cieszą się na nią jak dzieci, to kiedy już przychodzi co do czego, kobiety pragną żeby ich najbliżsi jak najszybciej wrócili, ponieważ bez nich jest po prostu, źle, pusto, cicho i nie tak jak być powinno. Warto wiedzieć, że chociaż codzienność bywa naprawdę trudna, stresująca, uciążliwa i po prostu wyczerpująca, to samotność jest tak naprawdę o wiele gorsza. Szybciej można przywyknąć do przebywania w gwarnym, rozbrykanym towarzystwie, niż w cichym, pustym i niebywale przez to smutnym domu, w którym nikt nikogo nie nawołuje, nie wybucha śmiechem i nie zaczepia się wesoło. Samotność raczej zasmuca i przygnębia, zamiast nieść ukojenie i odpoczynek raczej dręczy i zasmuca. Bardzo ważne jest więc to, aby w miarę możliwości samotności po prostu unikać i cieszyć się bliskością ważnych dla nas osób.
Wyjątkowe okoliczności wywołują w człowieku wyjątkowe pragnienia. I tak na przykład wielu ludzi po stracie najbliższego partnera staje się tak bardzo poranionymi ludźmi, że nie chce mieć najmniejszego nawet kontaktu z innymi. Należy takie zachowania przede wszystkim uszanować. Każdy z nas ma inną odporność na ból. Każdemu potrzeba naprawdę całkiem innych przeżyć, żeby zapragnąć wycofania. Jednym starczy zdrada drugiego człowieka, aby na długie miesiące, czy nawet lata zamknąć się w sobie, a innymi wstrząśnie na przykład dopiero śmierć i przeżywanie żałoby. Bardzo wartościowe jest to, że każdy człowiek doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czego tak naprawdę mu potrzeba. Jedni w obliczu trudnych sytuacji starają się otaczać jak największą ilością ludzi i gwarnych sytuacji, inni wycofują się i jedyne czego pragną to spokoju i możliwości zostania sam na sam ze swoimi uczuciami, myślami, emocjami i wszystkimi zalewającymi ich wspomnieniami. Warto po prostu uszanować decyzje podejmowane przez ludzi, niezależnie od tego dlaczego są właśnie takie a nie inne. Kiedy samotność zaczyna człowiekowi dokuczać, zawsze znajdzie sposób żeby z niej wyjść. Jednak kiedy potrzebuje się samotności, a otoczenie nie chce na nią pozwolić można sobie zrobić naprawdę wielką emocjonalna krzywdę. Warto także wiedzieć, że im wcześniej będziemy reagowali na nasze najróżniejsze stany emocjonalne tym lepiej dla nas. O wiele szybciej zawsze można dojść do równowagi i po prostu lepiej zacząć funkcjonować. Samotność nie musi być zła, jeśli tylko jest w granicach rozsądku.
Bywają chwile w życiu każdego człowieka, że pragnie zostać sam. Nie chce nikogo widzieć, z nikim rozmawiać, nic komentować ani niczego tłumaczyć. Najczęściej jest to reakcja na stres, traumatyczne przeżycie, albo po prostu na stratę bliskiej osoby. Jednak zawsze po pewnym czasie człowiek się otrząśnie i po prostu zapragnie towarzystwa i czyjejś obecności w swoim życiu. Jest to naturalna reakcja. Chociaż na samym początku może być po prostu wypierana ze świadomości, albo nawet przyjmowana z agresją, w końcu do każdego dotrze, że tęsknota za bliskością i czułością nie jest niczym złym. Najbardziej optymalne będzie po prostu spokojne pozwolenie swojej psychice dostosować się do nadchodzących zmian i na nowo pozwolić odkryć sobie uroki przebywania w towarzystwie. Jeśli do swojego życia wpuszczamy druga osobę zawsze staramy się czuć jak najbardziej swobodnie, jednak nigdy nie można się tak naprawdę wyzbyć uczucia niepewności i zapobiegawczego nastawienia. Osoby dłuższy czas przebywające w samotności, stają się po prostu nieufne i o wiele trudniej jest im tak naprawdę nawiązać jakąkolwiek pozytywną znajomość, ponieważ zawsze będą drugiego człowieka trzymały na dystans i nie zawsze da się ten dystans zmniejszyć, oswoić, czy na przykład całkiem zniszczyć. Jednak w wielu przypadkach możliwość wyjścia z samotności jest naprawdę kusząca i człowiek jest w stanie zrobić wszystko, żeby się temu uczuciu po prostu poddać. Byleby tylko skończyć raz na zawszę z samotnymi wieczorami i porankami.
Istnieją uczucia, które z reguły źle na nas wpływają. Jednym z niekorzystnych emocji, odczuwanych przez wielu ludzi jest po prostu samotność. Nikt nie lubi być samotnym. Nikt nie lubi czuć się źle i za wszelką cenę pragnie się takich uczuć unikać. Tak jest właśnie z przerażającym uczuciem pustki. Każdy zastanawiający się nad swoim życiem robi od czasu do czasu swoistego rodzaju bilans, tego z czego jest w swoim życiu zadowolony, a z czego niekoniecznie. I tak najczęściej wychodzi, że niezadowoleni są ludzie właśnie z samotności. Można posiadać niezliczone rzesze przyjaciół i być najbardziej samotnymi ludźmi na ziemi. Kiedy stoi się w środku tłumu i tak naprawdę równocześnie krzyczy się z samotności i rozpaczy, świadczy to tylko o tym, że naprawdę nie jest w naszym życiu dobrze. Wystarczy mieć jedną oddaną osobę, na której można zawsze polegać, ufać, liczyć na nią o każdej porze dnia i nocy i na pewno wszystko będzie wyglądało o wiele korzystniej niż posiadając tłum niewartościowych przyjaciół, na których w gruncie rzeczy nie można liczyć w żadnej sytuacji. Najgorsze jest to, że ludzie nie potrafią docenić tego co mają najczęściej właśnie dopóki nie stracą. Wtedy nagle osiąga człowiek stan ogromnego przerażenia i z niedowierzaniem ogląda się za siebie, na podejmowane w przeszłości decyzje, które doprowadziły do niechcianego stanu samotności i opuszczenia. Często na głos wygłasza się hasła, że samotność jest dobra, że można być samotnym z wyboru, a tak naprawdę wieczorem w pustym domu płakać nad swoim losem.
Żyjemy w czasach naszpikowanych najróżniejszymi niekorzystnymi emocjonalnie sytuacjami. I tak na przykład wiele jest dzisiaj samotnie wychowujących swoje dzieci rodziców. Mówią oni o sobie, że są sami ale nie samotni, ponieważ przecież dzieci, największe życiowe skarby. Mimo to, ludzi Ci, szczególnie wieczorami krzyczą z rozpaczy i samotności, bo chociaż obok siebie mają śpiące, kochane i radosne dziecko, brak im zwyczajnego poczucia stabilności, bezpieczeństwa i zwykłej ludzkiej, dorosłej czułości. Chwili dla siebie, bliskości i emocjonalnego wsparcia w trudnych sytuacjach. Samotność jest najbardziej niechcianym uczuciem i najbardziej przerażającą perspektywą dla wielu ludzi. Boimy się jej, odpychamy ją i nie chcemy do siebie dopuścić. Kiedy jednak mimo wszystko samotność zaczyna nas dręczyć, można przecież zrobić bardzo wiele żeby ja pozytywnie odgonić. Przede wszystkim należy po prostu bardzo uważać na to co się robi i mówi. Niemiłe zachowanie bowiem odstrasza ludzi, a jeśli zależy nam na poznawaniu nowych ludzi powinniśmy raczej przyciągać. Warto pamiętać, że do niczego nie trzeba się spieszyć, wszystko co doskonałe dojrzewa powoli i tego powinniśmy się trzymać. Warto po prostu pozostać otwartymi na wszelkie możliwości i nieoczekiwane sytuacje, które na pewno niesie nam życie. W ten sposób będzie o wiele prościej dotrwać do szczęśliwego zakończenia i zakończyć swoją niechcianą samotność. Żaden człowiek bowiem nie zasługuje na samotne życie, jeśli go nie chce. Każdy w gruncie rzeczy jest stworzony do życia w grupie, a przede wszystkim w parach.
Mówi się, że każdy człowiek ma wolną wolę i może swobodnie decydować o swoim losie. Dlatego nikogo nie dziwią skrajne poglądy śmiało wygłaszane na forum publicznym. Dlatego kiedy wygłaszane są kwestie dotyczące samotności i tego, że może być ona naszym prywatnym wyborem na pewno zawsze znajdzie się ktoś, kto po prostu z niedowierzaniem będzie się tym kwestiom przysłuchiwał lecz na pewno w nie uwierzy. Jedno jest pewne, nawet jeśli nie wiadomo ile by się o kwestiach samotności świadomej i z własnego wyboru mówiło, nigdy nie stanie się ona prawdą. Każdy człowiek jest stworzony do życia w towarzystwie i nikt tak na dobrą metę nie lubi być sam na dłużej niż to konieczne. Najlepszy jest przykład ludzi, którzy nagle zostają pozbawieni najbliższych, nieważne czy to w wyniku śmierci, czy odejścia partnera, zawsze jest to jednakowo traumatyczne przeżycie. Nie ma co upierać się przy tym, że dalsza samotność będzie świadomym wyborem, bo jest to absolutna nieprawda. Żaden człowiek nie jest stworzony do życia w samotności, choćby nie wiadomo jak się upierał. Zawsze nawet po najbardziej intensywnym czasie samotności, ma się po prostu jeszcze bardziej wzmożoną chęć na przybywanie w towarzystwie drugiego człowieka. Dlatego kiedy żyjemy sami, pragniemy przebywać w towarzystwie ludzi i tak niechętnie wracamy do pustego, cichego domu. Każdy zdaje sobie sprawę jak smutno jest przebywać w nawet najpiękniejszym domu jeśli nikt na nas tam nie czeka i nie mamy co liczyć na żadne towarzystwo. Wtedy na pewno nic nie cieszy.
Każdy człowiek jest inny i każdy czego innego potrzebuje. Jednak naprawdę wielu z nas bardzo potrzebuje samotności. Nie dlatego że nie lubimy towarzystwa innych ludzi, tylko dlatego, że ludzie często traktują innych ludzi z góry. Może to prowadzić do sytuacji, w których człowiek, człowiekowi sprawia przykrość i po prostu jedni czują się zadowoleni z tego jak postąpili, a inni czują się odizolowani i znękani. Takie zachowania powinny być karalne, jednak nie raz przemoc emocjonalna nie jest kompletnie brana pod uwagę przy wymiarze sprawiedliwości. Kiedy człowiek pragnie samotności i oddalenia się od innych na pewno będzie miał to zapewnione. Wystarczy jednak kilka dni, w skrajnych przypadkach tygodni bądź miesięcy, aby szybko na nowo zatęsknić za ludzkim towarzystwem. Kiedy na przykład człowiek żyjący w samotności nigdy nie ma do kogo ust otworzyć, zaczyna źle funkcjonować, staje się przygaszony, smutny i zwyczajnie nieszczęśliwy. Najważniejsze to jednak zdawać sobie sprawę, że w każdej chwili można wrócić do ludzi, zacząć nowe życie i cieszyć się otaczającą nas rzeczywistością. Wyjątkowe znaczenie ma także to, że w każdej chwili tak samo jak można skorzystać z przywileju samotności tak równie dobrze można wrócić do życia towarzyskiego. Wyjątkowe okoliczności, powodują wyjątkowe zachowania i trzeba pamiętać, że nic co ludzkie nie powinno nam być obce. Dlatego szanujmy wszystkie decyzje ludzi, te o pragnieniu samotności także. Kiedy ktoś zdecyduje, że chce być sam nie zmuszajmy go aby na silę zmieniał zdanie.
Niektóre uczucia są naprawdę trudne i ciężkie do zidentyfikowania, jednak wszystkie są naprawdę potrzebne. Jednym z trudniejszych jest na pewno samotność. Często mówi się, że nic co ludzkie nie jest nam obce. Jednak nie wszystko jest przyjemne. Bywają uczucia naprawdę trudne i ogarniające nas tak szczelnie, że trudno nam się funkcjonuje i ciężko skupić się na czymkolwiek innym. Tak jest kiedy do ludzkiego życia wkrada się samotność. Nieraz każdy człowiek potrzebuje chwili dla siebie. Jednak samotność na dłuższą metę jest nie tylko szkodliwa, lecz także po prostu bardzo przygnębiająca i frustrująca. Dlatego nie należy to do uczuć lubianych i chcianych w naszym życiu. Kiedy zaczyna się samotność, razem z nią zaczyna się po prostu smutek i frustracja. Żaden człowiek nie lubi być sam i nikt nie chce czuć się samotnie, dlatego ludzie nie posiadający rodziny ani partnera życiowego zrobią dosłownie wszystko, aby poczuć się lepiej i nie być samemu. Popularne są oczywiście wyjścia do klubów, gdzie samotność można raz dwa zagłuszyć. Można wyjść do kina, do kawiarni i zawsze otaczać się przyjaciółmi. Jednak najgorsze jest w samotności to, że zawsze mimo wszystko dopada nas po powrocie do domu. Kiedy wraca się nawet z najbardziej udanego spotkania towarzyskiego do zupełnie pustego domu, od razu znów dopada człowieka smutek i frustracja. Jeśli ktoś nie lubi tej domowej pustki do tego stopnia, ze źle mu się funkcjonuje z myślą o powrocie do domu, zawsze może zainwestować w domowego pupila.
Bywają uczucia naprawdę trudne i nieprzyjemne. Jednym z nich jest bez wątpienia samotność. Nikt nie lubi powrotów do pustego, cichego domu i nawet zdeklarowani single, często posiadają na przykład kota, psa, czy inne zwierzątko domowe, dzięki któremu po powrocie nie czują się osamotnieni i nie obezwładnia ich ogromna i niechciana pustka. Bardzo niekorzystne uczucie, które potrafi przygnębić i zniechęcić nawet największych optymistów. Ludzie po prostu naprawdę nie są stworzeni do życia w samotności. Wręcz przeciwnie, często mówi się, że ludzie są zwierzętami stadnymi i dlatego powinni jak najczęściej przebywać w otoczeniu innych ludzi. Kiedy na przykład decydujemy się na wyjścia towarzyskie, a jesteśmy sami, od razu naprawdę podświadomie zaczynamy rozglądać się za kimś z kim moglibyśmy spokojnie spędzić wieczór. Człowiek jest po prostu stworzony do życia w parach, w grupach, rodzinach, nawet jeśli stanowczo temu zaprzecza. Jeśli wiadomo, że ktoś na nas w domu czeka od razu przyjemniej nam się do tego domu wraca. Dlatego właśnie szalenie ważne jest to, aby mieć do kogo wracać. Wtedy o wiele przyjemniej spędza się wieczory, czy po prostu spożywa posiłki. Szczególnie okropne są puste samotne wieczory. Nawet jeśli pragniemy ciepła i czułości zwyczajnie nie mamy od kogo jej dostać i jest to chyba jeszcze bardziej frustrujące, niż fakt, że moglibyśmy po prostu znaleźć sobie bliską osobę i dzielić z nią życie, jeśli tylko damy sobie na to możliwość i przestaniemy wmawiać wszystkim dookoła, że doskonale radzimy sobie sami.
Wszystkie uczucia pojawiające się w ludzkim życiu są potrzebne. Każde emocje są bardzo pozytywnie odbierane, nawet jeśli na dobrą sprawę wcale do pozytywnych nie należą. Jednak emocjonalność człowieka świadczy o jego wrażliwości, inteligencji i postrzeganiu świata. Dlatego nawet nie bardzo pozytywne emocje są potrzebne. Odczuwanie samotności upewnia tylko w przekonaniu, że chociaż nie wiadomo jak głośno ludzie by krzyczeli, że samotność może być sposobem na życie, tak naprawdę jest to niekorzystna i nienaturalna sytuacja, ponieważ ludzie są po prostu tak naprawdę stworzeni do życia w grupie, a nie w samotności. Bardzo ważne jest to, żeby świadomie otaczać się naprawdę lubianymi, inteligentnymi i wrażliwymi osobami. Wtedy nawet największe poczucie osamotnienia da się przejść. Wystarczy po prostu dać sobie szansę i pozostawać otwartym na nowe możliwości pojawiające się na każdym kroku i każdego dnia. Zdarza się dość powszechnie, że ludzie zranieni albo z poczuciem straty i w żałobie wycofują się z życia społecznego i pragną samotności. Nie chcą nikogo widzieć, z nikim rozmawiać i stronią od zachowań międzyludzkich i skupisk ludzi. Jest to jak najbardziej naturalne. I pożądane. Tak po prostu musi być. Jednak z czasem nawet najbardziej skrzywdzona osoba pragnie kontaktu z ludźmi. Nawet najboleśniejsze poczucie straty z czasem blednie i zaczyna stawać się mniej uciążliwe. Jednocześnie człowiek pragnie towarzystwa drugiego człowieka i stara się jak najbardziej naturalnie wrócić do życia towarzyskiego.
Kiedy w życiu człowieka dzieje się coś złego, każdy pragnie jak najszybciej reagować. Jednak nie zawsze taka reakcja jest możliwa i nieraz trzeba się po prostu na jakiś czas odizolować i wycofać, aby nabrać dystansu i zapragnąć na nowo przebywać wśród ludzi. Najbardziej korzystne jest jednak to, aby zdawać sobie sprawę, że taka potrzeba izolacji nie jest niczym złym i nie spowoduje żadnych poważnych skutków ubocznych w naszym życiu emocjonalnym. Wręcz przeciwnie, wyciszenie, oddalenie się od dekoncentrujących nas spraw. Zostawienie w tyle tego co bolesne jest często jedynym wyjściem do odzyskania równowagi i pragnienia stania się kimś zupełnie innym. Nowym człowiekiem, który sam z własnej nieprzymuszonej woli zapragnie być znów w towarzystwie innych ludzi i czerpać z tego nieograniczone niczym korzyści. Jest to bardzo ważne i zawsze będzie nam sprawiało wiele radości. Samotność nie jest niczym dobrym. Jednak kiedy jest brane pod uwagę, to że nie jest też niczym złym przestaje przerażać, a ludzie przestają ja demonizować i wyolbrzymiać. Ogromne znaczenie ma to, żeby po prostu potrafić swoje emocje rozróżniać, rozpoznawać i dawać sobie możliwość przezywania ich świadomie i bez względu na wszystko. Kiedy pragnie się samotności, trzeba po prostu ja sobie zapewnić i każdy obecny w naszym życiu, powinien naszą decyzję szanować. Przede wszystkim dlatego, że każdy ma prawo do własnych wyborów i własnych decyzji. O wiele prościej funkcjonuje się, ze świadomością, że samotność nie jest szkodliwa, jednak przydarza się każdemu z nas.