You are here: Home >Archive for the ‘Alkohol’ Category

Dzieci i alkoholizm

Alkoholizm czyli uzależnienie od alkoholu jest problemem, z jakim zmierzają się nie tylko ludzie dorośli, ale także nasze dzieci. Często słyszymy o tym, że alkoholizm dosięga coraz młodsze dzieci. Nie jest to oczywiście tak częste, jak w przypadku ludzi dorosłych, ale i tak motywuje do zastanowienia nad tym, jaki dajemy im przykład swoim zachowaniem. Nie jest jednak już tajemnicą, że alkoholizm jest poważnym problemem w przypadku nastolatków, którzy coraz częściej sięgają po alkohol. Dzieje się tak z różnych powodów. Czasami jest to jedynie chęć zabawy. Alkoholizm dotyczy zwłaszcza osób nieśmiałych, które poprzez wypicie kilku piw nabywają odwagi i są w stanie wejść swobodnie w swoje środowisko. Takie przypadkowe, coraz częstsze imprezy mogą skutkować tak poważną chorobą, jaką jest alkoholizm. Dlatego wielka jest tutaj rola rodziców, którzy powinni uczulić swoje dzieci na ryzyko, jakie pojawia się wraz z piciem alkohol, bez względu na to, z jakich powodów się to robi. Innym powodem, przez który alkoholizm pojawia się u nastolatków są oczywiście problemy w domu. Czasami wynika to z problemów szkolnych, które są zaniedbane i nierozwiązane. Wtedy dziecko ucieka w alkohol, który daje krótkie, ale jednak radosne chwile, stanowi pewną ucieczkę od codzienności i problemów. Dlatego alkoholizm jest tak groźny, zwłaszcza w wieku nastoletnim. Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z poważnych skutków, jakie niesie za sobą picie alkoholu. Poza tym alkoholizm jest także wynikiem nieodpowiedniej postawy rodziców, którzy także często piją. Dziecko obserwując takie zachowania, nie ma dobrego przykładu i łatwiej ulega temu nałogowi. Nie da się ukryć, że alkoholizm dotyczy także ludzi młodych, często jest to jednak wynik zaniedbania osób dorosłych, dlatego należy z tym jak najszybciej zacząć walczyć, żeby alkoholizm nie opanował tych młodych ludzi, którzy wszystko, co najlepsze mają jeszcze przed sobą. Alkoholizm u młodych ludzi przekreśla wszystko, dlatego postarajmy się im jak najlepiej pomóc, póki jeszcze nie jest za późno.

Tags: ,

Czy z alkoholizmu można się wyleczyć

Alkoholizm, czyli uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która polega na utracie kontroli nad ilością alkoholu, która jest spożywana przez daną osobę. Osoby uzależnione od alkoholu zazwyczaj mają także inne problemy z tym związane. Najczęściej następuje zaburzenie ich życia rodzinnego i pojawiają się problemy związane z finansami. Niekiedy alkoholicy stosują przemoc wobec bliskich, mają problemy z prawem oraz z kontaktami z innymi ludźmi. Wraz z pogłębianiem się ich uzależnienia od alkoholu, pogłębiają się także wszystkie inne problemy. Cierpi na tym także cały organizm, a niekiedy dochodzi także do tego, że alkoholicy zapadają na choroby psychiczne. Oczywiście każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją różne sposoby pomocy takim osobom i mogą one podjąć leczenie uzależnienia od alkoholu.Warto jest jednak wiedzieć o tym, że żadne leczenie uzależnienia od alkoholu nie daje stuprocentowej pewności, że osoba leczona nie powróci do nałogu, gdyż z choroby alkoholowej tak naprawdę nie można się wyleczyć. Wszystko zależy jednak od osoby, która poddaje się leczeniu. Leczenie uzależnienia od alkoholu jest długotrwałe i niezwykle skomplikowane. Większość alkoholików nawet po długoletniej abstynencji najczęściej i tak wraca do tego zgubnego nałogu. Jednak są także osoby, które podejmują leczenie uzależnienia od alkoholu i już więcej nie wracają do tego nałogu.Niezwykle ważne jest wsparcie i pomoc najbliższych osób i nastawienie do leczenia uzależnienia od alkoholu osoby, która powinna takiemu leczeniu się poddać. Jeśli robi to ona z własnej woli to oczywiście łatwiej jej będzie się leczyć. Leczenie uzależnienia od alkoholu i abstynencja pomagają tym osobom poprawić również ogólny stan zdrowia i kondycji organizmu, który był wyniszczony przez długoletnie spożywanie alkoholu w dużych ilościach. Niestety musimy zdawać sobie sprawę z tego, że żadne leczenie uzależnienia od alkoholu nie jest w stanie zapewnić tego, że dana osoba zostanie wyleczona. Alkoholiz nie jest chorobą uleczalną i tylko abstynencja pozwoli alkoholikom żyć normalnie i nie mieć już problemów związanych z tym zgubnym nałogiem.

Tags: ,

Problemy z piciem alkoholu

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wpadamy w nałóg. Okazuje się jednak, że dzieje się to bardzo szybko i nawet nie wiemy kiedy wpadamy w nałóg. Z każdym rokiem coraz więcej Polaków ma problem z alkoholem. Nie chodzi już tylko o starych zawodowych alkoholików, do ich grona dołączają coraz to nowe osoby z zupełnie różnych środowisk. Najszybciej dołączają młodzi, którzy zaczynają pić alkohol w coraz to młodszym wieku. Słyszymy o 6 – latkach, którzy zatruli się domowym bimbrem czy 12 – latkach, którzy upijają się na imprezach i nie są w stanie wrócić do domu. Młodzi piją dużo, żeby się dobrze bawić, czasami dodaje im to odwagi, by kogoś poderwać, ale w większości jest to przejaw mody. Ale piją też osoby dojrzałe, których nigdy byśmy o to nie posądzali. Piją, bo są samotni. Teoretycznie powinni być szczęśliwi, ale niestety często zdarza się, że wcale tak nie jest. I choć mają pieniądze i wszystko, czego można sobie zażyczyć, to i tak nie są zadowoleni, bo ogarnia ich samotność. Dlatego piją, jednak alkohol nie jest rozwiązaniem problemów.

Tags: ,

Gdzie się leczyć

Leczenie alkoholizmu to problem niezwykle poważny w naszym kraju. Wzrastające bezrobocie i ogólna frustracja, jaką zaczyna odczuwać społeczeństwo, sprawia, że do kieliszka zaczyna zaglądać coraz więcej osób. Leczenie alkoholizmu jest jednak nadal tematem tabu, opowiada się o tym niechętnie. Należy jednak odrzucić pogląd, że piją wyłącznie osoby spod budki sklepowej, bezrobotni i nieszczęśliwi ludzie z patologicznych rodzin. Jeśli spojrzymy na leczenie alkoholizmu poprzez różne statystyki, okaże się, że leczą się z tego uzależnienia także osoby szanowane, na wysokich stanowiskach, artyści, lekarze, prawnicy i wiele innych grup społecznych. Alkoholizm może dosięgnąć każdego z nas, nigdy nie wiemy, czy kolejny kieliszek nie będzie właśnie tym, który przeważy szalę na drugą stronę. Leczenie alkoholizmu powinno jednak przestać być dla nas tematem tabu czy wielką tajemnicą. Należy się wreszcie z tym zmierzyć, żeby przestać egzystować w jakiejś czarnej dziurze. Leczenie alkoholizmu w żadnym wypadku nie powinno się kojarzyć negatywnie, w końcu jest to wyraz wielkiej odwagi i hartu ducha. Nie łatwo jest przyznać się przed sobą, że jest się osobą uzależnioną, jeszcze trudniej podjąć walkę w obronie własnej trzeźwości. Warto zatem zrezygnować ze stereotypowego wstydu i po prostu wiedzieć, gdzie leczenie alkoholizmu może przebiegać. Dzięki temu, gdy problem dosięgnie nas samych lub kogoś nam bliskiego, nie będziemy stali przed wielką ścianą niewiedzy. Leczenie alkoholizmu i miejsca, w jakich się ono odbywa to informacje, jakich możemy się dowiedzieć od każdego lekarza. Często pojawiają się także informacje samych fundacji czy organizacji, które organizują terapie odwykowe oraz grupy wsparcia. Jest to niezwykle ważne, te informacje są ogólnie dostępne, należy się tylko rozejrzeć, a wtedy na pewno leczenie alkoholizmu nie będzie kryło przed nami żadnych tajemnic. Warto, zatem rozejrzeć się i rozeznać w temacie alkoholizmu, dzięki temu z pewnością będziemy mogli spać spokojnie.

Tags: ,

Alkohol daje nam świetną zabawę

Jeśli znamy swoją granicę i ściśle ją pilnujemy, to alkohol może się okazać czymś wspaniałym. W niewielkich ilościach jest czymś niezwykle pozytywnym. Dzięki niemu możemy się rozluźnić i poczuć swobodnie. Często też pijemy go, żeby się trochę ośmielić. Alkohol często gwarantuje nam świetną zabawę, ale nie można przesadzać, bo w pewnym momencie zabawa zamienia się w depresję. Nie możemy się także upijać sami, bo to nie wróży nam nic dobrego. Jednak w pozostałych przypadkach alkohol wcale nie musi być czymś złym. Okazuje się, że bardzo lubimy różne rodzaje alkoholu, które sprawiają, że lekko szumi nam w głowie, ale ogólnie nie upijamy się tak bardzo. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy znajdujemy się w dyskotekach czy innych miejscach publicznych, gdzie musimy uważać na naszą świadomość, by nie spotkało nas coś złego. Faktem jest jednak, że żadna zabawa nie może się obyć bez alkoholu. Nie ma się co dziwić, że młodzi piją, skoro każda domowa uroczystość jest także zakrapiana.

Tags: ,

Żyć z alkoholikiem

Alkoholizm dotyka wielu ludzi, nie można określić, jakich zasad należy przestrzegać, żeby uniknąć tego problemu. Nawet, jeśli sami będziemy stronić od alkoholu, alkoholizm może dotknąć osoby nam bliskiej i trzeba będzie się wtedy zmierzyć z tym problemem, jak najlepiej będziemy potrafić. Czasami jesteśmy zagubieni, wolimy udawać, że alkoholizm nie dotyczy najbliższej nam osoby. Jednak, gdy pojawia się przemoc i alkoholizm zaczyna oznaczać coś więcej niż tylko picie alkoholu, wtedy najczęściej budzimy się z naszego otumanienia i szukamy pomocy. Oczywiście należy się udać do lekarza, psychologa, który pomoże nam znaleźć jakieś drogi rozwiązania tego trudnego problemu. Alkoholizm nie jest prosty w leczeniu, jeśli napotyka się na opór ze strony osoby uzależnionej, która twierdzi, że jest całkowicie zdrowa i żadnej pomocy nie chce od nas przyjąć. W niektórych przypadkach alkoholizm leczy się pod przymusem, jeśli wszystkie inne drogi pomocy zostaną wyczerpane. Czasami osoba chora sama wreszcie dochodzi do wniosku, że pomocy potrzebuje. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy spada na zupełne dno i nikogo przy niej nie ma. Jest to niezwykle trudne także dla osób, które muszą swoich ukochanych zostawić w takim stanie i nie zawsze się to udaje. Alkoholizm jest chorobą, z którą trudno walczyć samemu. Alkoholizm doprowadza do zniszczenia osoby chorej, ale także do poważnych problemów nie tylko fizycznych, ale także psychicznych osoby zdrowej, która znajduje się w najbliższym otoczeniu uzależnionego czy uzależnionej. Alkoholizm, który niszczy nam życie, bo dotyka osób najważniejszych w naszym życiu, przysparza wielu problemów. Nagle trzeba zupełnie inaczej zorganizować swoje życie i skupić się przede wszystkim na wsparciu i leczeniu. Jest to poważny wysiłek i jeśli nie chcemy, żeby alkoholizm wygrał, musimy być także objęci opieką psychologiczną. W przeciwnym razie i my możemy przez alkoholizm zostać zniszczeni, a tego na pewno nie chcemy. Alkoholizm można w pewnym stopniu wyleczyć, ale trzeba dołożyć do tego wielkich starań.

Tags: ,

Rodzina też jest ważna

Leczenie alkoholizmu często bywa przedstawiane w taki sposób, jakby dotyczyło wyłącznie osób chorych na tę przypadłość. Tymczasem, leczenie alkoholizmu to także poważne problemy emocjonalne w całej rodzinie i bliskim otoczeniu osoby uzależnionej. Dlatego, leczenie alkoholizmu opiera się nie tylko na specjalnej terapii dla osoby chorej, ale także uwzględnia jej najbliższe otoczenia. Psycholodzy już dawno temu udowodnili, że osoby przebywające w otoczeniu osoby uzależnionej, często stają się ofiarami tak zwanego współuzależnienia. Jest to tragiczne w skutkach, dlatego należy jak najszybciej zacząć pozbywać się tych negatywnych uczuć. Leczenie alkoholizmu to stały program dla rodziny i osób najbliższych, które są zaangażowane w życie osoby uzależnionej. Dzięki temu można kierować działaniami bliskiego środowiska, której celem będzie dawania tak niezbędnego wsparcia osobie chorej. Leczenie alkoholizmu niemal wymaga zaangażowania rodziny. Czasami polega to na całkowitym odseparowaniu się od osoby chorej, bo jest to jedyne rozwiązanie i jedyny bodziec, który może zmotywować alkoholika do podjęcia jakichś działań. Leczenie alkoholizmu wymaga zatem pewnych ustalonych kroków i stosunku do osoby uzależnionej, jaki powinny przejawiać osoby z najbliższego środowiska. W tym zakresie, leczenie alkoholizmu, wymaga od nas porady specjalistów, psychologów i lekarzy, którzy są w stanie wskazać nam najlepsze rozwiązania, które pomogą nam w walce z tym poważnym uzależnieniem. Nie możemy polegać na opinii, że leczenie alkoholizmu jesteśmy w stanie przeprowadzić sami. Czasami nawet największe wsparcie kochającej rodziny nie daje żadnych efektów. Często sami nie wiemy jak mamy postępować, a w przypadku osoby uzależnionej każdy nasz krok jest bardzo ważny, bo może mieć tragiczne skutki. Dlatego leczenie alkoholizmu zostawmy w rękach specjalistów, którzy doskonale wiedzą, w jaki sposób wyciągnąć chorą osobę z tego paskudnego uzależnienia. W ten sposób leczenie alkoholizmu będzie skuteczniejsze.

Tags: ,

Pijani za kierownicą samochodu

Alkohol jest dobry, ale pod warunkiem, że mamy nad nim jeszcze jakąś kontrolę. Czasami okazuje się jednak, że nie potrafimy sobie z nim poradzić. Plagą na naszych drogach są pijani kierowcy. Mimo wielu akcji zorganizowanych przez policję, nadal niektórzy nie zdają sobie spawy z tego, jak poważne niebezpieczeństwo stwarzają. Jeśli ktoś wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu, musi się liczyć z tym, że jest zagrożeniem i to nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny czy ludzi, których ze sobą wiezie oraz dla nieznajomych, którzy staną mu na drodze. Nieodpowiedzialnością wykazują się także osoby, które wsiadają do samochodu z pijanym kierowcą. Jeśli ktoś jest pod wpływem alkoholu i chce wsiąść za kółko, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby go zatrzymać. Nie możemy tez pod żadnym pozorem razem z nim wsiadać do auta. Jeśli to zrobimy, to będziemy współwinni zbrodni. A jeśli nie potrafimy sobie z naszym zachowaniem po alkoholu poradzić, to lepiej przestańmy pić i nie narażajmy innych na kłopoty.

Tags: ,

Mandaty za picie alkoholu

Kiedyś mogliśmy wyjść ze znajomymi do parku i napić się wspólnie piwa, dzisiaj jest to także możliwe, ale będzie nas to drogo kosztowało. Obowiązuje niestety zakaz picia w publicznych miejscach, chyba że jest to specjalnie wydzielony ogródek piwny, który oczywiście należy do jakiejś restauracji, pubu czy knajpki. Jednakże ceny w takich miejscach są dość wysokie i dlatego, trzeba się przygotować na znacznie większy wydatek. Nie możemy jednak pić sobie na ławce w parku, bo to grozi mandatem i to dość wysokim. Jest jednak i dobra strona tego zakazu. Gdy nasze dzieci idą do parku nie muszą się bać pijaków, którzy zazwyczaj tam przesiadywali. Inną sprawą jest egzekwowanie przepisu właśnie od bezdomnych i pijaków, którzy są stałymi bywalcami parków i miejsc publicznych. Niestety taki przepis godzi zazwyczaj w porządnych obywateli, bo pijacy nie mają nic do stracenia i mandatami się nie przejmują. Jednakże, jeśli taki przepis istnieje, to lepiej o nim nie zapominać i przede wszystkim stosować. A jeśli mamy ochotę na piwo na świeżym powietrzu, to wyjdźmy do ogródka piwnego.

Tags: ,

Leczenie uzależnienia od alkoholu za pomocą odwyku

Każdy z nas kto ma pewne pojęcie dotyczące tego, czym jest leczenie uzależnienia od alkoholu, wie doskonale o tym, że nie jest to prostą sprawą. Oczywiście nieodłącznym i najważniejszym sposobem leczenia alkoholizmu jest odwyk. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego na czym tak naprawdę on polega.Leczenie uzależnienia od alkoholu za pomocą odwyku może się odbywać na trzy sposoby. Pierwszy z nich zwany jest systemem stacjonarnym, kolejny dziennym, a trzeci typ to system ambulatoryjny. Jednym z elementów odwyku jest detoksykacja organizmu. Poza tym w przypadku, kiedy chodzi o leczenie uzależnienia od alkoholu niezwykle ważna jest zmiana towarzystwa i bezwzględny zakaz spożywania jakiegokolwiek alkoholu. Zaleca się również uczęszczanie na spotkania Anonimowych Alkoholików. W niektórych przypadkach stosuje się także farmakoterapię jako metodę pomocniczą. Leczenie uzależnienia od alkoholu w przypadku kiedy mamy do czynienia z leczeniem ambulatoryjnym trwa o wiele dłużej niż leczenie uzależnienia od alkoholu w systemie stacjonarnym, czy też dziennym. Oczywiście odwyk to także terapie indywidualne i grupowe, które odgrywają naprawdę dużą rolę, w przypadku kiedy chodzi właśnie o leczenie uzależnienia od alkoholu.Alkoholizm jest poważnym problemem i większość ludzi nie potrafi sobie z nim poradzić. Takie osoby potrzebują szczególnie naszego wsparcia. Aby mogły one pozbyć się tego, jakże poważnego problemu musimy im pomagać i stanowić dla nich wsparcie. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nie będzie to łatwe ani dla nas, ani dla osoby, która podejmuje leczenie uzależnienia od alkoholu. Warto jest jednak pomagać tym osobą, gdyż bez nas mogą one sobie rzeczywiście nie poradzić. Leczenie uzależnienia od alkoholu za pomocą odwyku nie jest niezwykle skomplikowane i wymaga dużej ilości czasu, cierpliwości i samozaparcia. Jednak warto poddawać się tego typu leczeniu, gdyż pomogło ono już niezliczonej liczbie osób uwolnić się od zgubnego wpływu alkoholu i rozpocząć nowe życie.

Tags: ,

Najczęstsze przyczyny alkoholizmu

Alkoholizm dotyka wielu ludzi, bez względu na wiek czy płeć. Od zawsze stanowił ogromny problem społeczny, z którym trzeba było się w jakiś sposób zmierzyć. Alkoholizm nie rodzi się znikąd. Chociaż jedne z teorii mówią, że alkoholizm to wynik pewnych skłonności genetycznych, to jednak większość badaczy popiera raczej teorię stanów emocjonalnych, które sprzyjają temu, że alkoholizm się pojawia. Trzeba przyznać, że alkoholizm nie bierze się sam z siebie, nie pojawia się na naszej drodze ot tak sobie. Trudno go rozpoznać. Należy zaznaczyć, że gdy alkoholizm opanuje ciało człowieka, ten nie chce się przyznać, że ma jakiś problem. W takich warunkach, alkoholizm nieustannie się rozwija i niszczy życie i zdrowie nie tylko osoby uzależnionej, ale także jego rodziny. W związku z tym, należy jak najszybciej zacząć z tym walczyć, żeby skuteczniej pozbyć się tego okropnego nałogu. Do najczęstszych przyczyn zalicza się przede wszystkim ludzką psychikę. Niektóre osoby są słabsze emocjonalnie i gdy pojawiają się problemy, nie są w stanie sobie z tym wszystkim poradzić. Wtedy najczęstszą odpowiedzią jest sięganie po alkohol. Gdy pojawiają się problemy finansowe, wydaje nam się, że nie jesteśmy w stanie sobie z tym wszystkim poradzić i zaczynamy pić. Poza tym, gdy mamy przed sobą różne problemy rodzinne w postaci rozwodu, także alkoholizm pojawia się niezwykle często. Dotyczyć on może nie tylko rodziców, ale także ich dzieci, które nie są w stanie poradzić sobie z tak trudną sytuacją. Alkoholizm pojawia się często w naszym społeczeństwie, najczęściej jego przyczyny znajdują się w ludzkiej psychice, gdy pojawia się depresja i problemy, których, jak nam się wydaje, nie jesteśmy sobie w stanie rozwiązać. Alkoholizm jest poważną chorobą. Musimy jednak pamiętać, że sięganie po kieliszek, gdy w naszym życiu pojawiają się problemy, nie jest żadnym rozwiązaniem. Dlatego zamiast wplątać się w tak straszny nałóg, jakim jest alkoholizm, postarajmy się o wsparcie rodziny i wspólne rozwiązanie naszych kłopotów.

Tags: ,

Leczenie alkoholizmu w Polsce

Leczenie alkoholizmu odbywało się kiedyś w różnych krajach na bardzo różne sposoby. Obecnie dąży się do tego, żeby wszędzie leczenie alkoholizmu wyglądało podobnie. Polska także dostosowuje się do rozmaitych rozporządzeń i dyrektyw, dzięki czemu, leczenie alkoholizmu okazuje się być coraz bardziej skuteczne. Leczenie alkoholizmu napotyka jednak na pewną barierę w mentalności naszego społeczeństwa. Nie da się ukryć, że spożywanie alkoholu jest w naszym kraju bardzo powszechne i trudno się z tym spierać. W związku z tym, istnieje pewne społeczne przyzwolenie. Wiadomo, że jeśli facet, to musi się napić i wyszaleć. Trochę gorzej patrzy się na pijące kobiety, bo nie spełniają one swojej roli przykładnej matki i żony, jeśli jednak chodzi o mężczyzn, pijaństwo jest jak najbardziej usprawiedliwione. Tymczasem, skuteczne leczenie alkoholizmu wymaga od nas braku akceptacji na podobne zachowania. Należy pamiętać, że alkoholicy są nie tylko realnym zagrożeniem dla rodzin, bo biją, są agresywni i nieobliczalni, ale także stanowią zagrożenie dla całego społeczeństwa poprzez jazdę po pijanemu i wiele innych szkodliwych zachowań, jakie pojawiają się u osoby uzależnionej. Dlatego, póki nie zmieni się nastawienie społeczeństwa do picia alkoholu, leczenie alkoholizmu zejdzie na drugi plan. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że osoby, z którymi spotykamy się przy drinku są uzależnione. Bagatelizujemy ten problem, bo przecież każdy lubi sobie wypić i nie trzeba robić z tego afery. Niestety w takich warunkach leczenie alkoholizmu nie jest dobrze widziane. Należy, zatem zmienić coś w naszych głowach i dostrzec wreszcie poważne zagrożenie, jakie stanowią alkoholicy. Tylko w ten sposób, możemy sprawić, żeby leczenie alkoholizmu stało się bardziej skuteczne i pomogło ludziom rzeczywiście wyjść z ich poważnych problemów. Leczenie alkoholizmu powinno przebiegać w lepszej atmosferze. Tymczasem w naszym kraju bagatelizuje się ten jak bardzo poważny problem społeczny.

Tags: ,

Alkoholizm i wychowanie

Alkoholizm to poważny problem społeczny, który można rozpatrywać na wielu różnych płaszczyznach. Zajmijmy się jednak sferą rodzinną, na którą alkoholizm ma ogromny wpływ. Jeśli w rodzinie pojawia się problem picia, który dotyczy matki lub ojca, sprawa jest niezwykle poważna. Jeśli tego nie przeżyliśmy, możemy sobie tylko próbować wyobrazić to, co czuje dziecko żyjąc nieustannie w domu, w którym rządzi alkoholizm. W takich rodzinach często występuje problem przemocy. Pijany ojciec lub matka są w stanie mocno skrzywdzić swoje dziecko, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Częste są pobicia, dotkliwe chłosty, co przekłada się na nieprawidłowy rozwój dziecka. Takie dziecko, wychowywane w domu, gdzie alkoholizm jest poważnym problemem, staje się odludkiem, ma problemy w porozumiewaniu się z innymi ludźmi i ze swoimi rówieśnikami. Pojawiają się także problemy w szkole. Alkoholizm niszczy dziecko, które jest niewinne, ale często to właśnie na siebie zrzuca ciężar winy za to, co się dzieje z uzależnioną matka lub chorym ojcem. Dziecko stara się chować butelki, wylewać alkohol i uratować swoich rodziców. Niestety, alkoholizm to poważna choroba, z którą dziecko nie jest w stanie sobie poradzić, dlatego należy jak najszybciej zaoferować pomoc z zewnątrz. Niestety często okazuje się, że alkoholizm bywa lekceważony, co nie jest żadnym rozwiązaniem problemu, a jedynie jego pogłębianiem. Nie możemy być jednak aż tacy nieczuli, alkoholizm niszczy dzieci, ich psychikę i rzutuje na całe późniejsze życie, dlatego z pewnością warto szybko reagować, zanim dziecko zostanie skatowane na śmierć, bo alkoholizm może doprowadzić nawet do takich wypadków. Społeczna ignorancja doprowadziła już do wielu tragicznych wypadków, dlatego należy położyć kres naszej obojętności. W innym przypadku alkoholizm będzie zbierał swoje krwawe ofiary z niewinnych dzieci. Jeśli sami nie zaczniemy się interesować tym, co dzieje się poza ścianami naszego własnego domu, na pewno nic się nie zmieni. Jedyną szansą jest nasza motywacja i szybka reakcja na otaczające nas zło.

Tags: ,

Leczenie uzależnienia od alkoholu modele terapii

Uzależnienie od alkoholu, czyli alkoholizm jest problemem wielu ludzi. Niestety większość z nich nie potrafi sobie z tym problemem poradzić. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że alkoholizm można leczyć, jednak nadal niezbyt wielki odsetek osób mających problemy z alkoholem decyduje się na leczenie. Każdy z nas powinien znać chociaż podstawowe informacje na temat tego typu leczenia. W tym wypadku niezwykle ważne są modele terapii, które zazwyczaj się stosuje nie tylko w przypadku, kiedy chodzi o leczenie uzależnienia od alkoholu, ale także w przypadku narkomanii.Oczywiście każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że leczenie uzależnienia od alkoholu nie jest zbyt proste. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o czterech modelach terapii, które stosuje się w przypadku, kiedy chodzi o leczenie uzależnienia od alkoholu. Pierwszy z nich to model terapii znany pod nazwą reprogramming. Właściwie nie jest to model terapii, a jeden z elementów. Poza tym powinniśmy wiedzieć o modelu terapii jakim jest psychoterapia indywidualna. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że częściej stosowana jest psychoterapia grupowa i to chyba raczej ona przynosi lepsze efekty. Leczenie uzależnienia od alkoholu odbywać się może także w oparciu o model Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR). W naszym kraju najczęściej stosowanym modelem jest reprogramming.Jeśli ktoś z naszych bliskich ma problem związany z alkoholem, powinniśmy postarać się mu pomóc i namówić do tego, aby poddał się terapii. Leczenie uzależnienia od alkoholu nie jest prostą sprawą i w tej sytuacji powinniśmy starać się jak najbardziej pomóc osobie, która poddała się leczeniu. Najważniejsze jest jednak podejście jej samej do problemu, a którym się boryka. Alkoholik musi przede wszystkim z własnej woli udać się na leczenie uzależnienia od alkoholu, w przeciwnym wypadku żadna z terapii może niestety nie przynieść oczekiwanych efektów i po zakończonej terapii dana osoba zapewne powróci do swego zgubnego nałogu.

Tags: ,

Namówić na terapię

Leczenie alkoholizmu bardzo często napotyka na poważne trudności, z jakimi naprawdę trudno sobie poradzić. Chociaż teoretycznie leczenie nie powinno przysparzać żadnych kłopotów, bo przecież istnieje wiele organizacji i grup wsparcia, które gotowe są nam pomóc, jeśli z takim zagadnieniem mamy do czynienia. Niestety leczenie alkoholizmu najczęściej kończy się porażką, ponieważ osoba uzależniona nie wyraża żadnej chęci uczestnictwa w takiej terapii czy w jakimś programie naprawczym. W związku z tym musimy poważnie podejść do całej sprawy. Czasami leczenie alkoholizmu oznacza przymus. Często jest to jedyne rozwiązanie, by chora osoba zaczęła uczęszczać na terapię, która dla jej zdrowia i życia jest koniecznością. Takie sytuacje bardzo negatywnie wpływają nie tylko na samą osobę uzależnioną, ale także na całe rodziny. Dlatego należy się najpierw zastanowić jakie mamy możliwości i wybrać tę, która będzie nam się wydawała najbardziej odpowiednia w naszym przypadku. Leczenie alkoholizmu bywa także sprawą wstydliwą, ale należy pozbyć się tego uczucia i skorzystać z pomocy specjalistów. Porady dla rodzin osób uzależnionych są udzielane bez problemów i bezpłatnie, dzięki temu każdy, bez skrępowania i jakichkolwiek obaw może z nich skorzystać. Leczenie alkoholizmu jest procesem długotrwałym. Terapia jest bardzo pomocna i często stanowi jedyne rozwiązanie tego poważnego problemu, dlatego nie należy zwlekać z jej rozpoczęciem. Pamiętajmy jednak, że nie tylko osoba uzależniona, ale także jej rodzina wymaga specjalistycznej opieki, dlatego należy się również o nią zwrócić. Leczenie alkoholizmu jest wyczerpujące, długotrwałe i może przynieść zniechęcenie. Dlatego należy się na to wszystko przygotować i oczywiście nie można nigdy rezygnować z chęci uratowania życia i zdrowia bliskiej nam osoby. Leczenie alkoholizmu często przynosi pozytywne skutki, należy jednak postępować zgodnie z zaleceniami lekarzy i psychologów. Dzięki temu leczenie alkoholizmu jest skuteczne.

Tags: ,

Jaki alkohol pijemy?

Rodzajów alkoholu jest dosyć dużo. Jednak niektóre z nich nie są dostępne dla przeciętnego człowieka, ponieważ ich cena jest dość wysoka. Inne nie trafiają z kolei do gustu większości, ale są takie alkohole, które smakują większości ludzi. Należy do nich na pewno piwo. Jest to oczywiście ulubiony alkohol mężczyzn, którzy nie wyobrażają sobie meczu bez kilku puszek czy butelek tego trunku. Ale piją je także kobiety, które wybierają różne piwa smakowe, które nie są tak gorzkie i doskonale trafiają w gust pań. Pijemy także czystą wódkę. Przy okazji spotkań rodzinnych, świąt, na weselach i urodzinach. Pijemy, gdzie i kiedy się da, zagryzając ogóreczkiem i śledzikiem. Pijemy także szampana albo wino musujące, ale zazwyczaj raz w roku, w sylwestra. Pijemy także wino. Niektórzy dodają je do obiadów niedzielnych jako luksusowy dodatek, inni lubią sobie urządzić romantyczny wieczór we dwoje i wypić butelkę czerwonego wytrawnego wina.

Tags: ,

Alkohol sprawia, że ludzie wariują

Alkohol w niewielkich ilościach jest czymś pozytywnym, pomaga nam się rozluźnić i zabawić. Niestety bardzo łatwo z nim przesadzić, a to nie jest już dla nikogo z naszego towarzystwa przyjemne. Jeśli byliśmy kiedyś na jakiejś imprezie, wiemy, że bardzo szybko normalny człowiek, po kilku kieliszkach wódki, może zmienić się w zwierze. Nie będzie w stanie nad sobą panować i kontrolować tego, co robi. Może stać się agresywny, co jest szczególnie niebezpieczne i zrobić komuś krzywdę bez powodu. Rano zapewne nie będzie już niczego pamiętał, bo urwał mu się film już na początku imprezy. Alkohol w większej ilości sprawia, że ludzie stają się jak agresywne zwierzęta, których nikt i nic nie jest w stanie opanować. Możemy to zaobserwować także na przykładzie pijanych bezdomnych, którzy uwielbiają zaczepiać ludzi, straszyć ich i robić im krzywdę.

Tags: ,

Ku czci Dionizosa

Do naszych ulubionych rodzajów alkoholu na pewno możemy zaliczyć wino. Ten trunek jest niezwykle pyszny, o ile dokonamy trafnego wyboru. Nie mówimy jednak o tanich winach, którymi upijają się bezdomni i alkoholicy w jednej z faz swojej choroby. Wino, które jest prawdziwym winem, jest szczelnie zatkane korkiem i wlane do szklanej butelki. Jego cena, sprawia, że jest napojem jedynie dla nielicznych, bo nie każdego stać na coś tak wyśmienitego i jednocześnie drogiego. W starożytnej Grecji urządzano wielkie festiwale ku czci Dionizosa, podczas których wino lało się strumieniami. Było to święto winobrania i rozkoszy. Świetnej zabawie towarzyszyło oczywiście picie wina. Dzisiaj także możemy się udać na winobranie, organizowane w różnych krajach, ale zdarza się to także w Polsce, więc nie musimy się wcale daleko ruszać. Uwielbiamy wino, bo ma znakomity smak. Bukiet smaku jest niezwykle bogaty, kolor, zapach, wszystko w winie niesamowicie nas urzeka. Lubimy je na co dzień, gdy jest luksusowym dodatkiem do naszych obiadów i od święta, gdy chcemy się rozluźnić i zanurzyć w rozkosznej zabawie.

Tags: ,

Umrzeć z powodu alkoholu

Boimy się śmierci, chociaż czasami, w naprawdę trudnych momentach naszego życia, jej sobie życzymy, to tak szczerze, wcale jej nie chcemy. Jednak przychodzi ona do każdego z nas. Najgorzej, jeśli jesteśmy wtedy pijani. Każdego roku, gdy przychodzą mrozy, wiele osób umiera z powodu alkoholu. Dotyczy to zwłaszcza bezdomnych, którzy piją nałogowo i śpią na ławkach w parkach, na przystankach i dworcach. Często lądują na dworze, bo nie chce im się iść do specjalnych schronisk. Niestety, jeśli piją to nie zostaną tam przyjęci. W ten sposób koło się zamyka i ludzie umierają z powodu alkoholu. Ale alkohol może także w sposób bardziej pośredni doprowadzić do czyjejś śmierci. Możemy czuć się wspaniale, ale pewnego dnia okaże się, że mamy raka i w ciągu kilku tygodni będziemy umierać powoli, co będzie dla nas niezwykle bolesne. Alkohol jest naszym wrogiem, dowodzi tego chociażby fakt, że przez niego umieramy. Ale w końcu jest to nasz własny wybór.

Tags: ,

Gdy rodzice dziecka piją

Szkoła jest ważnym miejscem dla dzieci. Nie tylko dla tego, że mogą się w niej uczyć i rozwijać, ale także dlatego, że często stanowi dla dzieci ucieczkę i ostoję spokoju. Dotyczy to zwłaszcza dzieci z rodzin patologicznych, które nie maja w domu ani chwili spokoju. Największy problem to oczywiście alkohol. Jeśli dziecko przychodzi do szkoły niewyspane, ma problemy z ocenami albo kłopoty natury emocjonalnej, to nauczyciele i pedagodzy zaczynają się bardziej interesować jego rodziną i warunkach, w jakich żyje. Najczęściej dzieje się to w barakach, w lokalach zastępczych, ale także w porządnych, na pozór domach. Dzieci są zostawione na pastwę losu, bo rodzice śpią pijani i nie wiedzą co się dzieje. Alkoholizm jest dziś wielkim problemem wielu rodziców, którzy często przez tę własną słabość i głupotę tracą swoje dzieci. Zazwyczaj nie ma odwrotu, bo ludzie się nie zmieniają.

Tags: ,

Niebezpieczna utrata pamięci

Alkohol może nam nieco pomóc, gdy chcemy się rozluźnić albo brakuje nam odwagi. Towarzyszy nam przy każdej imprezie, bo dzięki niemu świetnie się bawimy. Gdy szumi na nieco w głowie, czujemy się naprawdę dobrze, ale czasami nie potrafimy zachować umiaru, co jest naszym największym problemem. Alkohol niestety uzależnia i nie potrafimy rozpoznać kiedy tak naprawdę przekraczamy granicę. Czasami mówimy, że „urwał nam się film” i jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni. Nie ma się jednak z czego cieszyć, bo to nie jest wcale dobry znak. Utrata pamięci, spowodowana alkoholem to pierwszy krok do alkoholizmu. Pewnie nie będziemy chcieli się przyznać, że mamy z tym problem, ale zapewne tak właśnie jest, skoro pamięć tracimy. Niestety czasami lepiej się opanować i wypić tylko dwa drinki, ale za to zachować twarz niż poszaleć i wpaść w poważny nałóg. Jeśli jednak okaże się, że utrata pamięci zdarza się nam coraz częściej, trzeba zgłosić się po pomoc, bo to znak, że sami sobie nie poradzimy.

Tags: ,